Psychoterapia co to takiego?

Terminy psycholog, psychiatra i psychoterapeuta często stosowane są zamiennie. Część osób robi to po to, aby nieco uprościć stosowane nazewnictwo. Nie brakuje jednak i takich, które nie mają pojęcia, że jest to błąd. Warto więc usystematyzować wiedzę po to choćby, aby wiedzieć, co jest nam w stanie zaproponować gabinet psychoterapii Katowice.

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta Katowice nie musi być nie tylko lekarzem, jak psychiatra, ale nawet psychologiem. Oczywiście, nie może być to również osoba przypadkowa. Kwalifikacje do wykonywania zawodu daje czteroletnia szkoła, w której można zdobyć umiejętności dotyczące tego obszaru wiedzy. Szkoła ta pozwala również na odbycie zajęć praktycznych.

Psychoterapia indywidualna Katowice jest więc poświęcona przede wszystkim leczeniu tak zwanych zaburzeń funkcjonowania. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku spotkań z psychologiem, nie jest przykładem cudownego rozwiązania, które natychmiast pozwoli na uporanie się z problemami pacjenta. Psychoterapeuta i jego pacjent pochylają się jednak nad przypuszczalnymi źródłami niedogodności i wspólnie starają się opracować nowe drogi i schematy.

Komu przypadnie do gustu psychoterapia?

Gdybyśmy mieli wskazać cechę, o której można mówić, że jest znakiem rozpoznawczym psychoterapii, z pewnością musielibyśmy podkreślić, jak duże znaczenie ma w jej przypadku czas. To forma terapii, która w szczególny sposób przypadnie do gustu osobom nie tylko cierpliwym, ale również konsekwentnym. Psychoterapia Katowice może trwać miesiąc lub dwa. Bywa jednak i tak, że wymaga znacznie więcej czasu i zajmuje kilka lat. Warto też pamiętać, że terapia krótkoterminowa zwykle nie przynosi spodziewanych, trwałych rezultatów.