Na czym polega praca w logistyce transportowej?

Mogłoby się wydawać że praca w logistyce jest prosta, jednak logistyk dobrze wie że każda czynność musi zostać wykonana precyzyjnie, tak aby jednostka logistyczna nałożona na paczkę nie posiadała nawet najmniejszego błędu. Dziś większość pracy robią oczywiście systemy komputerowe, jednak bez ich właściwego zarządzania wysyłka paczek nie byłaby możliwa. Zastanawiasz się co to jest jednostka logistyczna i na czym polega jej odpowiednie utworzenie?

Logistyk w transporcie musi dbać o system

Transportem krajowym i międzynarodowym zarządza system i to na jego podstawie wydawane są etykiety na poszczególne przesyłki. Jeżeli dana etykieta ma prawidłowy kod SSCC, przesyłka na pewno dotrze pod wskazany adres. Czy zatem praca logistyka jest skomplikowana? Tutaj potrzebny jest świeży umysł, który będzie pamiętał o każdej czynności. Pominięcie któregokolwiek z etapów logistyki może wprowadzić w transporcie trudny do ogarnięcia chaos.

Każda przesyłka ma unikalny numer

Każda przesyłka wysyłana z punktu A do punktu B za pośrednictwem firmy transportowej musi posiadać unikalny numer SSCC, którzy składa się z 18 cyfr i jest nałożony na przesyłkę w chwili jej przyjęcia.

Odpowiednia etykieta pozwoli przesyłce trafić do odpowiedniego magazynu, sortowni, a w końcowym rezultacie pod wskazany adres. Nieistotne jest tutaj, czy paczka ma pięćdziesiąt centymetrów długości, czy jest rozmiarów paletowych, numer i jednostka logistyczna obowiązuje za każdym razem gdy trzeba wysłać paczkę firmą transportową.

Łańcuch dostawy zaczyna się w punkcie nadania, a kończy w punkcie odbioru i dopiero kiedy system zarejestruje odbiór przesyłki, można ponownie wykorzystać unikalny numer ssc do nadania kolejnej paczki.